facebook

KANELBULLAR - czyli Szwedzkie bułeczki cynamonowe w zdrowszej wersji.

sobota, 29 lutego 2020



Kanelbullar to przepyszne drożdżowe, rolowane bułeczki z cynamonem. Choć popularne są w wielu krajach skandynawskich oraz w Ameryce Północnej (pod nazwą „cinnamon rolls”), za ich ojczyznę uważa się Szwecję, a od niedawna dzień 4 października promowany jest tam jako Dzień Kanelbullar :)
Ciasto na kanelbullar jest miękkie, maślane i łatwo się zagniata. A gotowe bułeczki są niesamowicie pachnące i aromatyczne, co sprawia, że trudno jest się oprzeć, by nie sięgnąć po kolejną ;)






Kanelbullar tak naprawdę zrobiły na mnie niesamowite wrażenie dopiero w Szwecji, gdy skosztowałam ich na świeżo. Gdy próbowałam ich w Polsce jakoś nie robiły na mnie dużego wrażenia, były suche i mało cynamonowe, brzmi dziwnie ale tak było. 
Ale gdy kupiłam tą bułkę ostatnio w kawiarni na najstarszej ulicy Göteborga, Haga to od razu się w nich zakochałam. Ten intensywny smak i nieziemski aromat powalił mnie z nóg, ale przede wszystkim były mięciutkie :) Idealny dodatek do czarnej kawy! Podczas ostatniego wypadu do Szwecji już się nimi objadłam, a to tylko dlatego iż zakupiłam tam największą na świecie cinamonrolls, która wielkością przypominała małą pizzę i spokojnie starczy dla 2-3 osób, ale o tym napiszę Wam w osobnym poście :) Wracając do naszych cynamonowych bułeczek, bywają takie osoby które nie przepadają za cynamonem i ten Szwedzki przysmak nie robi na nich w ogóle wrażenia bądź po prostu im nie smakują. Ale dla fanów deserów z cynamonem i zdrowej żywności postanowiłam upiec Kanelbullar w zdrowszej wersji, równie pysznej :) 







Z podanych składników wyjdzie nam ok 20 szt. 

Składniki na ciasto: 
  • 500 g mąki orkiszowej, najlepiej ekologicznej 
  • 250 ml mleka 
  • 100 g cukru trzcinowego 
  • szczypta soli 
  • 100 g masła roztopionego 
  • 25 g świeżych drożdży 
  • 5 g cynamonu dobrej jakości 
  • szczypta kardamonu
Składniki na nadzienie :

  • 120 g miękkiego masła
  • 120 g cukru trzcinowego, choć najlepiej  nada się nam cukier brązowy muscovado
  • 2 łyżki dobrej jakości cynamonu 
Ponadto : 

  • 2 czubate łyżki miodu 
  • 2 łyżki wody 
  • płatki migdałów 





Sposób przygotowania :

Mleko lekko podgrzewamy ( uważamy aby nie było gorące!) wlewamy do miski, dodajemy łyżkę mąki orkiszowej, łyżeczkę cukru i drożdże. Rozczyn odstawiamy na 10 min, aby zaczęły pracować drożdże. Po tym czasie dodajemy resztę składników na ciasto i porządnie wyrabiamy, musi być miękkie, gładkie i elastyczne. Najlepiej wyrobić ciasto w mikserze.. 
Wyrobione ciasto, przykrywamy czystą ściereczką i  odstawiamy na 1,5 godziny do wyrośnięcia. 
W między czasie zrobimy nadzienie. 
Masło wrzucamy do miseczki, dodajemy cukier i cynamon. Całość ucieramy, do połączenia się składników. Nadzienie już jest gotowe i odstawiamy je na bok. Teraz czas aby wymieszać miód z wodą, będzie nam to potrzebne do posmarowania bułeczek przed pieczeniem. 

Gdy nasze ciasto już wyrosło, przekładamy je na wcześniej posypany mąką blat i rozwałkowujemy na nie za cienki na prostokąt. Następnie smarujemy ciasto nadzieniem cynamonowym i zwijamy w roladę. Gdy to zrobimy zaczynamy kroić naszą roladę na plasterki, musimy użyć bardzo ostrego noża aby plasterki nie zmieniły kształtu, bądź się nie rozwaliły. Ja natomiast kroiłam roladę na plasterki nitką, jest to najlepsza metoda, dzięki której nasze bułeczki będą miały idealnie okrągły kształt. 


Gotowe plasterki cynamonowe przekładamy na blaszkę, uprzednio wyłożoną papierem do pieczenia, pamiętajmy że jest to ciasto drożdżowe i podwoi swoją objętość, dlatego musimy ułożyć je w sporych odległościach od siebie.
Odstawiamy pod przykryciem  ponownie do wyrośnięcia na 30-40 min. Po tym czasie smarujemy je pędzelkiem wodą z miodem i posypujemy płatkami migdałów.

Bułeczki pieczemy w temperaturze 220 st. C przez ok 10 min. najlepiej w termo obiegu, jeśli mamy piekarnik z funkcją grzania od spodu należy troszkę wydłużyć czas, ale uważając przy tym aby bułeczki się nie przypiekły z byt mocno od spodu. 

Najlepsze są gdy są jeszcze ciepłe z dodatkiem czarnej kawy ! 

Smacznego!

Ps: Jeśli chcecie Kanelbullar w tradycyjnej wersji, wystarczy zamienić mąką na pszenną i cukier trzcinowy na zwykły cukier a na koniec posypać je perłowym cukrem. 


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia