facebook

Podróż Wagonem Sypialnym - jak wygląda w rzeczywistości ?

poniedziałek, 3 lutego 2020

Ostatnio dostaję od Was sporo wiadomości jak wygląda podróż pociągiem dalekobieżnym, wagonem sypialnym z Trójmiasta do Zakopanego. Ciężko jest odpisać każdemu z osobna dlatego postanowiłam napisać o tym post, tak aby większa grupa ludzi mogła przy okazji zobaczyć w jakich warunkach przebiega nam ta podróż :)
Przygotujcie się na długi post.



Podczas dalekich czy też nocnych podróży najczęstszym widokiem jaki możemy zobaczyć są to śpiący ludzie na siedząco, kucając czy też w nie naturalnych pozycjach. Jadąc pociągiem w długą podróż w cale tak nie musi być, możemy bez większego problemu dostać się z jednego końca Polski na drugi w dość komfortowych warunkach i się naprawdę wyspać :) 

Podróż pociągiem dalekobieżnym wybieraliśmy już kilkukrotnie, zobaczcie jak to wszystko przebiega :)

Gdy w 2015 roku wybraliśmy się pierwszy raz pociągiem z wagonem sypialnym z Gdyni do Zakopanego byliśmy bardzo mile zaskoczeni. 
Generalnie od tamtego czasu PKP Intercity naprawdę zacisnęło pasa i porządnie ograniczyli swoją ofertę pociągów nocnych z wagonami sypialnymi al. tak czy siak nadal jest to naprawdę fajna alternatywa dla wygodnej podróży. Czas podróży może i jest trochę dłuższy niż przejazd z punktu A do punktu B samochodem aczkolwiek mamy tutaj znacznie większy komfort, zwłaszcza jeśli podróżujemy z dzieckiem/dziećmi. Po takiej podróży jesteśmy wypoczęci i zrelaksowani, przede wszystkim dlatego iż nie musimy szukać pozycji do snu tylko wygodnie śpimy w pozycji leżącej a co najważniejsze nie stoimy w korku, jak to w okresie wakacyjnym czy w okresie ferii bądź świąt bywa. 

Wybierając pociąg z wagonami do spania mamy do wyboru dwie opcję. 
Możemy wybrać wagon Sypialny bądź Kuszetkę. 
A zapewne jesteście ciekawi co różni te wagony ?
Już piszę, przede wszystkim wagony różnią się ceną oraz standardem. W wagonie sypialnym mamy do dyspozycji maksymalnie 3 łóżka a w wagonie kuszetkowym mamy 3,4 i 6 osobowe przedziały. 
Ponadto w wagonie sypialnym mamy komplet pościeli, w kuszetce mamy koc. 
W jednym i drugim wagonie mamy oczywiście zamykane drzwi. 
W wagonie sypialnym mamy większą prywatność drzwi zamykają się nie tylko na łańcuch ale i na zamek i generalnie wagon sypialny jest bardziej wyciszony. 


Tak wyglądają miejsca w wagonie sypialnym, starszego typu, którym ostatnio jechaliśmy :






A tak wyglądają miejsca w wagonie sypialnym już w zmodernizowanych wagonach :




Nad każdym z łóżek mamy własną lampkę nocną, dzięki której możemy poczytać sobie książkę nie przeszkadzając przy tym innym współpasażerom. 



Oprócz ceny za bilet musimy liczyć dodatkowo cenę za łóżko, ceny różnią się znacznie. 
Oczywiście sypialny będzie droższy niż kuszetka, choć gdy wybieramy się w min. 3 osobowej grupie to ceny nie będą się aż tak bardzo różnić, a komfort przejazdu na pewno.

Opłata za łóżka wynosi :

Opłaty za korzystanie z miejsca sypialnego, do leżenia za jedno miejsce:
  1) sypialne w przedziale jednomiejscowym (kategorii Single) 299,00
  2) sypialne w przedziale dwumiejscowym (kategorii Double) 159,00
  3) sypialne w przedziale trzymiejscowym (kategorii Triple) * 79,00
  4) do leżenia w przedziale trzymiejscowym i czteromiejscowym * 69,00
  5) do leżenia w przedziale sześciomiejscowym 59,00

Uwaga! Jeśli jedziemy w podróż np. z dwójką dzieci i jest nas czwórka to i tak na spokojnie możemy wybrać wagon z 3 łóżkami. Gdy dziecko jest do 10 roku życia, może spać z rodzicem na jednym łóżku, dzięki czemu nie musimy wykupywać dodatkowego łóżka. 
Ponadto kupując bilet w kasie poinformujmy o tym że jest to przejazd rodzinny, wtedy też cena jest mniejsza. Czy też o tym iż któraś z osób np. ma orzeczenie o niepełnosprawności a jedziecie na badania czy też turnus, dzięki temu tutaj dziecko niepełnosprawne i opiekun otrzymują 78 % zniżki na przejazd, ale pamiętajmy tutaj o tym aby na przejazd mieć przygotowane orzeczenie o niepełnosprawności i skierowanie bądź informację o tym gdzie jedziemy, tak aby osoba sprawdzająca nam bilet widziała dlaczego przysługuję nam taka zniżka.


W oby przypadkach, zawsze czuwa nam nami steward tzw. sleepeingowy, tak samo jak i my ma swoje miejsce do spania. Jest to ta sama osoba, która na początku podróży sprawdza nam bilety, bilety zostają u niego do końca naszej podróży a spowodowane jest tym iż steward powiadomi nas jak tylko podróż będzie dobiegać końca, jeśli będzie taka potrzeba to i nawet nas obudzi :)  i w tym momencie odda nam nasze bilety z powrotem.

Ale wracając do wagonu sypialnego, bo tak naprawdę o nim chciałam pisać. 

Kupując bilet z wagonem sypialnym otrzymujemy dodatkowo na miejscu, ( bynajmniej powinniśmy otrzymać ) bo z tym to też różnie :
  • Ręczniczek z mydełkiem i kubkiem jednorazowym 
  • wodę 
  • coś do przekąszenia, za zwyczaj jest to jakaś słodka przekąska w formie babeczki, rogalika czy tak jak ostatnio otrzymaliśmy sękacza 
Ostatnim razem jadąc do Zakopanego niestety w naszym przedziale nikt nie dostał ani napoju ani kubka. 
Ale to i tak nie wszystko do tak naprawdę możemy otrzymać w ramach zakupionego biletu w wagonie sypialnym. 
Mało kto wie ale rano, gdy wstaniemy możemy poprosić naszego stewarda aby zrobił nam kawę czy herbatę w jednorazowym kubeczku, oczywiście możemy również poprosić o cukier czy też mleko w proszku...





Bilety na pociąg najlepiej zakupić z około 30 dniowym wyprzedzeniem, wtedy mamy 30 % zniżkę na przejazd, natomiast zniżka nie obejmuje miejsc do spania, te nie ulegają zmianie. 
Bilety również możemy zakupić na spokojnie przez internet na tej stronie :https://www.intercity.pl/pl/, nie stojąc w kolejce na dworcu, na stronie PKP Intercity wybierając bilet widzimy od razu jak to wygląda cenowo i jak długa będzie nasza podróż. Z Gdyni do Zakopanego długość trasy wynosi od 10 do 14 godzin. 

Ostatnim razem ciężko było nam trafić na wagony nowszej generacji, bodajże ostatnim razem jechaliśmy nim w 2017 roku, ale jeśli już uda nam się trafić na taki świeżo zmodernizowany wagon sypialny to zobaczymy że są naprawdę dobrze wyposażone. Nowsze wagony są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych w starych jest ciężko. W nowych wejście posiada rampę najazdową dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. 

W wagonie sypialnym jak i z kuszetkami mamy wspólną toaletę która mieści się na korytarzu. 
W nowszych wagonach również toalety są bardziej dostosowane dla osób niepełnosprawnych, dlatego jeśli kupujemy bilet w kasie na dworcu warto dopytać czy natrafimy na ten nowszy wagon jeśli tego potrzebujemy. 

W wagonie sypialnym mamy również do dyspozycji własną umywalkę, szafkę z lustrem i kontaktem do podładowania tel. nie ma to znaczenia jakim pociągiem będziemy jechać czy nowszym czy starszym, tutaj różnią się tylko wyglądem.





Generalnie lepsza wygląda i komfort jest oczywiście w zmodernizowanych wagonach sypialnych, ale niestety ciężko ostatnio na nie natrafić. Ale nie zmienia to faktu iż podróż wagonem sypialnym jest znacznie wygodniejsza od jazdy samochodem czy pociągiem z miejscami siedzącymi, nie zależnie od modelu pociągu. 

Podróż pociągiem dalekobieżnym z wagonami sypialnymi polecam każdemu, kto wybiera się w tak długą podróż. Zwłaszcza z dziećmi, tutaj mamy ciszę, spokój, możemy się przespać a podróż trwa podczas nocy gdzie tak naprawdę nie odczuwamy jej aż tak bardzo. Rano wstajemy zregenerowani, bez bolącego karku i zdrętwiałych nóg :)




Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia