facebook

CUKIER! Jakie są rodzaje cukrów i który cukier jest najlepszy ?

piątek, 29 września 2017

Witam Was kochani w ten piękny i słoneczny piątek  :) 

 Dzisiejszy post poświęcę CUKROWI. Większość z Was używa standardowego białego cukru i nie ma nawet pojęcia o tym jakie są jeszcze inne zdrowsze cukry. Sama nie używam białego cukru (rafinowanego ) zastępuje go kilkoma innymi  zdrowymi cukrami na przemian.

Przeczytajcie i zobaczcie po jaki cukier najlepiej sięgnąć :)






Jakie mamy rodzaje cukrów :




  • Biały cukier rafinowany 
  • Nierafinowany cukier brązowy
  • Cukier trzcinowy
  • Cukier brzozowy ( Ksylitol)
  • Cukier kokosowy 

Biały cukier rafinowany :



Jeszcze do niedawna produkt bazowy w Polsce – rafinowany biały cukier buraczany był w każdej cukierniczce i stanowił podstawę każdego wypieku. Niewielu myślało o alternatywie, nie wielu też zdawało sobie sprawę z jego „właściwości”. Po pierwsze w procesie rafinacji, czyli oczyszczania, pod wpływem różnych procesów chemicznych dochodzi do oddzielania kryształków melasy (brązowy syrop, w którym zawarte są wszystkie składniki odżywcze z buraka lub trzciny cukrowej) od kryształów cukru składających się z czystej sacharozy, nie mającej żadnych pozytywnych właściwości dla naszych organizmów, a dodatkowo „wzbogaconej” w przeróżne substancje chemiczne takie jak kwas mrówkowy bądź dwutlenek siarki. Rafinowany cukier jest zatem zbiorem czystych kalorii urozmaiconych kilkoma substancjami chemicznymi… Nie dajcie się nabrać na to, że biały cukier może powstać tylko z buraka! Z trzciny cukrowej też można otrzymać biały cukier.






Nierafinowany cukier brązowy :



W cukrze nie poddanym procesowi oczyszczania na pierwszy plan wysuwa się melasa nadająca cukrowi charakterystyczny, brązowy barwnik. Cukier ten bogaty jest we wszystkie składniki odżywcze zawarte w roślinie, z której pochodzi i nie doprawia się go chemicznymi substancjami. Uwaga na podrabiaczy – w sklepach można znaleźć biały cukier trzcinowy, pozbawiony brązowego syropu, który często, dla niepoznaki zaprawiany jest w brązowym karmelu lub poddany procesowi kandyzacji!




Cukier Trzcinowy:




Używany już od czasów starożytnych, cukier trzcinowy stanowi podstawę słodkiego pożywienia na wielu wyspach Oceanii a także południowo-zachodniej Azji. Spożywany jest zarówno w postaci płynnej (surowy sok z trzciny) jak i w postaci skrystalizowanej. Przypisywane są mu przede wszystkim właściwości kojące, bakteriobójcze, wykrztuśne i przeciwbólowe, podobno doskonale leczy wszelkie rany i oparzenia. Jest bogaty w minerały – szczególnie żelazo i magnez, których w naszej diecie nie znajdujemy zbyt wiele. Zawiera wreszcie mniej kalorii od cukru buraczanego a przy tym smakuje o niebo lepiej i nadaje się nie tylko do słodkich dań i herbaty ale także znajduje szerokie zastosowanie w ostrej kuchni orientalnej i meksykańskiej.




Cukier Brzozowy (Ksylitol)




Tym razem cukier z północy – ojczyzną ksylitolu są kraje skandynawskie, a jego największym producentem Finlandia. Jest to cukier naturalnie biały, pozyskiwany z kory brzozy. Wszystkich dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą ksylitol, nie sposób wymienić – najważniejsze z nich to przede wszystkim:
  • ksylitol zawiera 14-krotnie niższy indeks glikemiczny od innych cukrów a przez to jest bezpieczny diabetyków;
  • dzięki niemu w znaczący sposób wzrasta przyswajanie wapnia, polecany jest zatem osobom cierpiącym na osteoporozę;
  • zapobiega próchnicy, oczyszcza i chroni szkliwie zębów przed urazami i osiadaniem kamienia.  Polecany jest przy chorobach dziąseł, bowiem przywraca naturalne pH w jamie ustnej (warto nawet po umyciu zębów przepłukać rozpuszczonym w ślinie ksylitolem zęby i dziąsła)
  • ma antybakteryjne właściwości, szczególnie polecany jest osobom walczącym z bakteriami helicobacter pylori oraz drożdżakami z rodzaju candida.
  • zawiera dużo mniej kalorii niż inne cukry i zmniejsza łaknienie na sacharozę.


Cukier Kokosowy (Palmowy) :



Podobnie jak ksylitol, cukier palmowy ma bardzo mały indeks glikemiczny – z powodzeniem nadaje się do kuchni diabetyków. Ma również dużo mniej „słodszy” smak niż inne cukry – charakteryzuje się lekkim posmakiem toffi i karmelu, ale ogólnie nie jest zbyt słodki, często więc dodaje się do niego cukru trzcinowego lub buraczanego, by podwyższyć jego walory smakowe. Cukier kokosowy to alternatywa dla cukru białego, który osiąga dużą popularność. Uzyskiwany jest ze słodkiej wydzieliny palm kokosowych. W sprzedaży dostępny jest jako brązowe (jasne bądź ciemne) kostki, granulki lub w postaci płynu. Może być szeroko wykorzystywany w przemyśle spożywczym, do wypieków, wyrobów cukierniczych z powodzeniem zastępując cukier trzcinowy. Jego charakterystyczny aromat i smak jest dużym atutem, pożądanym przez wielu jego zwolenników.
Polecam zatem kupowanie cukru palmowego w kawałku, a nie rozdrobniony – mamy wtedy pewność, że jest to czysty cukier z palmy kokosowej. Cukier palmowy zawiera wiele minerałów, wśród których dominują cynk, potas i żelazo oraz sporą ilość witamin z grupy B. Nadaje się do przyprawiania dań kuchni orientalnej, nadając im specyficzny smak.


Mam nadzieję że ten post będzie przydatny i dzięki niemu zamienicie cukier biały na inną zdrowszą wersję :)

A już niebawem  napisze co możemy użyć  poza cukrem aby nasze desery i potrawy były słodsze.

Całuję  :* K.K




Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia