facebook

Burza w górach - zasady zachowania które warto znać.

poniedziałek, 3 czerwca 2019




Podczas wizyty w górach warto wiedzieć jak zachować się w sytuacjach kryzysowych i nie mówię tutaj o sezonie zimowym a tym razem wiosennym i wczesnoletnim- letnim. 
Burze w górach właśnie w tym sezonie zdarzają się bardzo często, pomimo iż burza jest naprawdę zjawiskowa to tak samo jest bardzo niebezpieczna i budzi niepokój. To zjawisko atmosferyczne może naprawdę nam zaszkodzić podczas naszej wyprawy po górskich szczytach.
 A spotkanie w oko w oko z burzą zazwyczaj do przyjemnych nie należy, sama wiem po ostatnim sezonie letnim w Tatrach. Po uderzeniu pioruna w pobliską skałę naprawdę się przeraziłam i chyba nie tylko ja byłam tam bliska zawału...




Na początku musimy zapamiętać iż takie wyładowania atmosferyczne najczęściej występują w godzinach południowych i popołudniowych. Dlatego jeśli planujemy wyjście na drugi dzień to koniecznie musimy wybrać się na szlak skoro świt. Najlepiej obliczyć całą trasę tak aby do godzin południowych kierować się już do schroniska czy doliny. W tamtym roku w czerwcu podczas mojego 2 tygodniowego  pobytu w tatrach praktycznie codziennie około godziny 15 były bardzo intensywne burze i deszcze. 




Więc co warto wiedzieć i jak zachować się podczas burzy na szlakach ?

1.Sprawdzaj prognozę pogody!
Koniecznie dzień przed wyjściem na szlak sprawdź prognozę pogody i dostosuj szlak tak aby wrócić przed ewentualną burzą. Ponadto warto ściągnąć na telefon dobrą aplikację pogodową na której będziemy mogli nawet podczas wędrówki w miarę możliwości i zasięgu sprawdzać czy przypadkiem pogoda ma się nie załamać, a jak to wiadomo natura jest nieprzewidywalna, w szczególności w terenie górskim.


2.Obserwowanie  natury !
Obserwuj to co dzieję się wokół Ciebie. Zwróć uwagę na zmianę powietrza, opady najłatwiej poznać po tak zwanych chmurach burzowych, czyli cumulonimbusach. Każdy z nas widział je przynajmniej raz. Zwiastują zdecydowanie złą pogodę. 

3.Zejdź niżej!
Podczas wędrówki na wyższe partie gór musimy w szczególności uważać na burzę, na niektórych szlakach są metalowe drabinki czy łańcuchy, które są idealnym celem dla burzy. Dlatego jeśli widzisz że pogoda nagle się zmienia, bądź słychać z oddali grzmoty, postaraj się zejść z góry jak najniżej, szukaj schronienia tam, gdzie istnieje mniejsze prawdopodobieństwo uderzenia pioruna, bądź podążaj  po woli w kierunku doliny czy schroniska.

4.Unikaj wolnej przestrzeni!
Burza zawsze trafi w coś co na danym terenie jest najwyższe. Unikaj szczytów, grani, pojedynczych drzew. 

5.Odizoluj się od ziemi!
Jeżeli chcemy przeczekać burzę a nie mamy za bardzo gdzie się schować, to musimy odizolować się od ziemi. Połóżmy plecak na ziemi i dopiero na nim przykucamy, oczywiście  przy czym koniecznie  złączając oby dwie nogi. 

6.Z dala od Wody i metalu!
W żadnym wypadku nie możemy przeczekiwać burzy w okolicach cieków wodnych czy elementów metalowych. 

7.Nie trzymać się za ręce!
Jeżeli w terenie górskim jesteśmy większą grupą to w żadnym wypadku nie trzymajcie się za ręce, nie opierajcie o siebie, najlepiej stać krok, dwa od siebie, tak aby podczas ewentualnego porażenia piorunem nie ucierpiało więcej osób.

8.Nie Panikuj!
Grzmoty i błyski bywają przerażające, natomiast musimy w takiej sytuacji zachować spokój i nie panikować. Gwałtowne ruchy mogą nam tylko i wyłącznie zaszkodzić! Nie zbiegajmy, tylko idźmy normalnym bądź lekko przyspieszonym, stanowczym krokiem, powodem wypadku bądź nie daj Boże śmierci nie musi być wcale uderzenie piorunem, wystarczy jeden nie stabilny i nie przemyślany ruch i już tragedia może być gotowa. W lipcu 2014r. 24 letnia turystka podczas burzy spadła w rejonie Granatów. Turystka zbiegając, poślizgnęła się  i uderzyła głową o skałę, niestety nie udało się jej uratować. 

Zdjęcia poniżej pokazują jak szybko i diametralnie zmienia się pogoda w górach, zdjęcia dzieli niecała godzina...



A jak zachować się podczas porażenia piorunem ?!

Koniecznie musimy wezwać pomoc medyczną, natomiast do czasu przyjazdu, przylotu ratowników medycznych musimy poradzić sobie samemu i pomóc poszkodowanemu.  Na początku musimy go okryć, tak aby ogrzać poszkodowanego. Kurtką , bluzą czy śpiworem. 
Po porażeniu piorunem często akcja serca na chwilę przestaję pracować, natomiast zazwyczaj wraca po chwili sama, po kilkunastu sekundach. Aczkolwiek jeżeli akcja serca zostanie zatrzymana i nie powraca, musimy przeprowadzić reanimację i spróbować ją przywrócić, wykonując resuscytację krążeniowo- oddechową.  
Ogólną zasadą przeprowadzania RKO u osoby dorosłej jest schemat rozpoczynający się od 30 uciśnięć klatki piersiowej i zrobieniu 2 wdechów. Czynności te należy powtarzać do momentu odzyskania oddechu  bądź przyjazdu ratowników medycznych. 

Nr. kont. Do ratowników TOPR i GOPR to : 985 LUB 601- 100- 300




1 komentarz:

  1. Bardzo dobry artykuł. Burza w górach (i nie tylko) to dla mnie chyba największe źródło stresu. Taki ze mnie cykor ... ;) . Prawdę mówiąc ciężko mi w górach ocenić dobrze sytuację. Ostatnio nad głową niebieskie niebo, a w oddali raz za razem grzmoty. Już chciałam czmychać w dół ;) I teraz co ? Iść w górę czy uciekać w dół? Mam nadzieję, że z każdym wyjazdem moja ocena sytuacji będzie lepsza ;). Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia